Pazartesi , 18 Ekim 2021

Alibaba’dan yeni teslimat robotu: G Plus

Çinli teknoloji devi Alibaba, yüz tanıma ve yiyecekleri taze tutma yeeneğine sahip G Plus isimli bir teslimat robotu tanıttı Şirket robotu merkez ofisinde test etmeye başladı.

Depo içinde ürünlerin taşınması ve yerleştirilmesi için robotlardan faydalanan e-ticaret devi Alibaba, ürünleri son kullanıcıya ulaştıracak yeni teslimat robotunu tanıttı. G Plus isimli robot şu sıralar Hangzhou şehrinde yer alan Alibaba merkez ofisinde test ediliyor. Bu yıl seri üretimine başlanacağı belirtilen G Plus, saatte 14.5 kilometre hızla hareket etmenin yanında müşterilerin memnuniyetini artıracak bir dizi yeteneğe sahip.

Uzun yolculuklara dayanıklı Boyutu itibariyle daha önce gördüğümüz teslimat robotlarından ayrılan G Plus’ın, farklı boyutlarda birden fazla paketi taşıyabildiği ve uzun yolculuklara karşı ekstra dayanıklı olduğu belirtiliyor. LIDAR sensörleriyle desteklenen yerleşik bir navigasyon sistemine sahip olan robot, üç boyutlu haritalar oluşturarak müşterilerin konumuna göre rotasını belirleyebiliyor. Çevresindeki insanlara ve araçlara çarpmamak için de sensörlerden faydalanan G Plus, kalabalık alanlarda 10 km/s hızıyla hareket edecek.

G Plus’ın doğrudan müşterileri ilgilendiren iki yeteneği daha bulunuyor. Yüz tanıma özelliğine sahip olan robot bu sayede paketin üçüncü kişilerin eline geçmesini engelleyip sadece siparişi veren kişiye teslim edebiliyor. Tabi müşteri paketi başka bir kişinin teslim almasını isterse yüz tanıma özelliğini kullanmadan sipariş anında kendisine verilen şifreyi kullanmayı tercih edebilecek. Öte yandan sıcak veya soğuk gıda siparişlerinde ürünlerin tazeliğini korumak için müşteriler, taşıma bölmesinin sıcaklığını kontrol edebilecek. Akıllı telefonlardaki uygulama üzerinden taşıma bölümünün sıcaklığı gören kullanıcılar yiyeceklerin durumuna göre bu sıcaklık değerinde değişiklik yapabilecek.

İlginizi Çekebilir

İnternetten Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Günümüzde her işimizi internet ve bilgisayarlar üzerinden yapmaya başladık. Durum böyle olunca alışverişlerimizi de artık …

Bir cevap yazın