Pazartesi , 18 Ekim 2021

Avrupa’da sınır ötesi satışları engellemek için para cezası verildi

Avrupa Komisyonu moda perakendecisine, yaklaşık 40 milyon avroluk bir para (yaklaşık 39.821.000 dolarlık bir ceza) vermiştir. ABD şirketi, perakendecileri çevrimiçi reklamcılığa sınırlamak ve diğer AB ülkelerindeki tüketicilere sınır ötesi satmak için para cezasına çarptırıldı. Buna coğrafi engelleme ve Avrupa rekabet kurallarının ihlali denir.

Avrupa Komisyonu , internet sitesinde parayı dün duyurdu . Komisyon üyesi Margrethe Vestager’e göre, Guess’in dağıtım anlaşmaları AB tüketicilerinin diğer üye ülkelerde alışveriş yapmasını engellemeye çalıştı. ABD şirketi bunu perakendecileri sınır ötesi reklamcılık ve satıştan engelleyerek yaptı.

‘Sanırım yapay olarak yüksek fiyatlar tuttu’

“Bu, şirketin özellikle Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinde yüksek perakende fiyatlarını korumasına izin verdi. Sonuç olarak, bugün bu davranış için Guess’i onayladık ”dedi. 2017 yılı Haziran ayında AB, Guess’in dağıtım anlaşmaları ve uygulamaları hakkında soruşturma başlattı .

‘Tüketiciler herhangi bir yetkili perakendeciden çevrimiçi alışveriş yapmakta serbesttirler’

Komisyon, tüketicilerin, ulusal sınırların ötesindeki dükkanlar da dahil olmak üzere, bir üretici tarafından yetkilendirilen herhangi bir satıcıda çevrimiçi olarak alışveriş yapmaları gerektiğini açıkladı. Ve bu yetkili mağazalar, dağıtım sözleşmesi kapsamındaki ürünleri sunmak, sınır ötesi reklam vermek ve satmak ve yeniden satış fiyatlarını belirlemek konusunda özgür olmalıdır.

Guess Avrupa pazarını parçalara bölebildi. Örneğin, Bulgaristan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Polonya, Romanya, Slovakya ve Slovenya’da, Guess ürünlerinin perakende fiyatları Batı Avrupa’daki ortalama yüzde 5 ila 10 arasındaydı.

Guess davası , bu ayın başında yürürlüğe giren Avrupa geoblocking kurallarını tamamlar .

İlginizi Çekebilir

Avusturya’da e-ticaret 2018’de 7,3 milyar Euro değerinde

Avusturya’da e-ticaret 2018’de 7,3 milyar avro olarak gerçekleşti. Avusturyalı tüketicilerin internette harcadıkları paranın çoğu, yabancı …

Bir cevap yazın