Çarşamba , 1 Aralık 2021

Avusturya’da e-ticaret 2018’de 7,3 milyar Euro değerinde

Avusturya’da e-ticaret 2018’de 7,3 milyar avro olarak gerçekleşti. Avusturyalı tüketicilerin internette harcadıkları paranın çoğu, yabancı e-ticaret perakendecilere, 3,3 milyar avro ise yine de yerel e-ticaret şirketlerine gitti.

Bu rakamlar , bu yıl yine bir anket yapan Avusturya KOBİ Araştırma Enstitüsü’nden geliyor. Halen 16 ila 74 yaş arasındaki Avusturyalıların yüzde 88’i interneti kullanıyor ve yüzde 60’ı çevrimiçi ürün ve hizmet alıyor.

Çevrimiçi alışveriş on yıl içinde üç katına çıktı
On yıl sonra, Avusturya’daki çevrimiçi alışverişe yapılan toplam harcama üç kattan fazla. 2008 yılında, yerel müşteriler tarafından çevrimiçi olarak harcanan 2,4 milyar avro “sadece” idi. Ve o zamanlar, çevrimiçi alışveriş yapan Avusturyalıların yalnızca yüzde 34’ü varken, 2003 yılında bu oran yüzde 11 ile çok daha düşüktü. Ancak bugünlerde de belirttiğimiz gibi, Avusturyalıların yüzde 60’ı çevrimiçi alışveriş yapanlar olabilir.

Yüzde 55’i yabancı çevrimiçi perakendecilere gidiyor
Avusturya Federal Ekonomi Odası’ndan Peter Buchmüller, artan sayılara rağmen “büyük bir düşüş” de olduğunu söyledi. “Yaklaşık 4 milyar Euro veya çevrimiçi harcamaların yüzde 55’i yabancı çevrimiçi perakendecilere gidiyor” dedi. “Yabancı çevrimiçi perakendecilere satış ve satın alma gücü açısından bir eyleme ihtiyaç var.”

Avusturya’daki popüler ürün kategorileri
Avusturya’daki en popüler ürün kategorisi hala giyim ve spor ürünleri tarafından oluşturulmaktadır: Avusturyalıların yüzde 41’i bu kategorideki ürünleri yılda en az bir kez çevrimiçi satın almaktadır. Kitaplar ve dergiler ikinci sıradadır, ancak çevrimiçi alışveriş yapanların sayısı 2013’teki önceki çalışmaya göre azalmıştır.

İlginizi Çekebilir

İnternetten Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Günümüzde her işimizi internet ve bilgisayarlar üzerinden yapmaya başladık. Durum böyle olunca alışverişlerimizi de artık …

Bir cevap yazın