Perşembe , 12 Aralık 2019
Anasayfa » E-Ticaret » Fatih Balkan: PlatinMarket Müşterileri 2012 Yılında 60 Milyon TL Kazandı

Fatih Balkan: PlatinMarket Müşterileri 2012 Yılında 60 Milyon TL Kazandı

Aralık ayının ilk haftasını geride bırakırken 2012-13 Dosyası‘nın da 15. gününe gelmiş bulunuyoruz. Geçtiğimiz üç hafta boyunca e-ticaret sektörünün farklı alanlarındaki şirketlerin 2012 değerlendirmelerine ve 2013 öngörülerine yer verdik. Dosyamızda bugün yer alan şirket ise e-ticaret alt yapı sağlayıcılarından PlatinMarket.

Alt yapı sağlayıcılarının 2012′deki en büyük beklentilerinin ödeme sistemleri sunan şirketlerin Türkiye pazarındaki faaliyetlerinin artması şeklinde olduğunu söyleyenPlatinMarket kurucusu ve satış müdürü Fatih Balkan, PayU ve iPara gibi şirketlerin sektörde hizmet vermesiyle beraber bu beklentilerinin karşılandığı belirtti. Sanal pos prosedürlerinden dolayı zor duruma düşen birçok kullanıcının bu ödeme sistemleriyle beraber internetten daha çok alışveriş yapmaya başladığını söyleyen Balkan, sektörün böylece ciddi bir ivme kazanarak, işlem hacminin arttığını belirtti.

2004 yılından beri e-ticaret şirketleri için alt yapı ürettiklerini söyleyen Fatih Bey, 2012 yılında 500′e yakın yeni şirketle çalıştıklarını belirtirken, 2011 yılına kıyasla müşteri sayısının yanı sıra şirket operasyonları anlamında %150′nin üstünde bir büyüme yakaladıklarını belirtti. Bunun yanında 2012 yılında şirketin müşterilerinin elde ettiği gelirlerin 60 milyon TL’yi bulacağını da öngören Balkan, son yıllarda ortaya çıkan e-ticaret sektöründeki bu gelişimi iki ana faktöre bağlıyor.

Balkan: Bankalarla ödeme sistemleri arasındaki rekabetin, internet kullanıcılarına olumlu olarak döneceğini düşünüyorum.

Fatih BALKAN - Kurucu Üye , Satış ve Pazarlama Müdürü

İlk olarak, para kazanmaya başlayan ve internetten alışverişi benimsemiş genç nesilin aktif ticarete katılmasının sektörü canlandırdığına değinen Balkan, ikinci olarak ise özel alışveriş kulübü sitelerinin çoğalması ve sektör devlerinin bu sitelere yatırım yapmasıyla beraber TV reklamlarına da ciddi paralar harcanmasından dolayı tüketicilerin e-ticarete daha çok yöneldiğini söylüyor.

E-ticarete girmek isteyenlere de tavsiyelerde bulunan Fatih Balkan, bu işe başlamak isteyenlerin öncelikle sektörlerini ve şirket iş akış süreçlerini iyi kurgulamaları gerektiğini belirtiyor. E-ticarette reklamın oldukça önemli bir yer tuttuğunu vurgulayan Balkan, girişimcilerin reklam bütçelerini de planlamalarının öneminden bahsetti.

Şirket olarak e-ticaret yazılım ücretlerinin yüksek olmamasını savunduklarını söyleyen Fatih Bey, bu sebeple giriş maliyetlerini en düşük seviyeye çekerek yeni girişimcilere e-ticaret alt yapılarını kiraladıklarını belirtti. Balkan, bunun yanında Ataşehir’deki ofislerinde e-ticaret ve stratejiler hakkında ücretsiz olarak eğitim sağladıklarını ve hizmet verdikleri süre boyunca ücretsiz e-ticaret danışmanlığı sağladıklarını da sözlerine ekledi.

Balkan: Artık e-ticaret yapmak için dev holding olmamak gerektiğini insanlara benimsetmiş durumdayız. E-ticaret yapmanın çok ciddi maliyetler olmadığını ve bu işi yapmak için inanılmaz teknik bilgilere sahip olunması gerekmediğini müşterilere anlatıyoruz. Tüm teknik altyapı hizmetlerini biz sağladığımız için insanlara e-ticarete kolayca başlama olanağı sağlıyoruz. Bu da sektördeki oyuncu sayılarıyla beraber e-ticaretin ve rekabetin büyümesine neden oluyor.

2013 yılında niş sektörlerin daha başarılı olacağını söyleyen Balkan, bu aşamadan sonra sektörde dev haline gelmiş sitelere rakip olmak yerine, belirli kategorilere yoğunlaşmış ve bu kategoriler üzerinde güçlü olan şirketlerin daha başarılı olacağının da üstünde durdu.

2013 yılında pazar paylarını %20′lerden %35′lere çıkartmayı hedeflediklerini belirten Fatih Balkan, bunu gerçekleştirmek için altyapı geliştirme ve pazarlama faaliyetlerinin yanı sıra üniversiteler ile ortak olarak düzenledikleri e-ticaret bilinçlendirme seminerlerini arttırmayı planladıklarından bahsetti.

Sektördeki diğer firmalara göre daha uygun fiyatlarla ücretlendirme yaptıkları için eleştiri aldıklarını söyleyen Balkan; fiyatların uygun ve sunulan hizmetin çok kaliteli olmasının alışılmış bir durum olmadığını belirtip ekliyor: “Ancak bizim şirket vizyonumuzda herkes uygun giriş maliyeti ile e-ticaret yapabilmeli zihniyeti var. E-Ticaret yapmak için binlerce dolara gerek yok. Zaten yurt dışındaki örneklere bakıldığında çok kaliteli işlerin çok uygun maliyetlerle sunulduğunu görebiliyoruz.”

Kaynak : http://eticaretmag.com/platinmarket-fatih-balkan-2012-2013-dosyasi/

İlginizi Çekebilir

E-ihracat Nedir ? Nasıl Yapılır ?

E-ticaretin gelişmiş ve farklı ülkelere uzanan versiyonu olan e-ihracat, pek çok büyük ve küçük ölçekli …

Bir cevap yazın