Pazartesi , 18 Ekim 2021

Coolblue’nun geliri 1,35 milyar avroya yükseldi

Hollandalı çok kanallı perakendeci, geçen yıl 1,35 milyar Euro değerinde gelir elde etti. Bu, 2017’deki duruma göre 160 milyonluk bir artış. Coolblue’ya göre, bu büyüme kısmen İngilizce ve Fransızca web sitesi ve uygulamasının ortaya çıkmasından kaynaklanıyor.

Kalan 347 milyon Euro Belçika’da üretilirken Geçen yıl, coolblue, Hollanda’da 1 milyar avro ciro elde etti. Geçen yıl Benelüks’te satılan toplam 1,35 milyar avroluk ürün miktarının hala 1,5 milyar avronun altında olduğunu belirten CEO Pieter Zwart, 2018’de üretmeyi beklediğini belirtti.

AR özellikli Android uygulaması
Fakat yine de, Coolblue geçen yıl etkin değildi. Şirket, eticaret sitesi ve uygulamasının İngilizce ve Fransızca versiyonunun yanı sıra, mobil alışveriş uygulamasının Android versiyonunu da sundu. Geçen yıl Ağustos ayındaki lansmanından sonra, şirket uygulamada artırılmış gerçeklik özelliğini de tanıttı. Bu, örneğin tüketicilerin belirli bir televizyonun oturma odasında nasıl görüneceğini kontrol etmesini sağladı.

2018 aynı zamanda Hollandalı perakende şirketinin CoolblueBikes’lerini kullanarak sipariş vermeye başladığı yıldı. Kuryeler bu araçları Hollanda ve Belçika’daki yedi büyük şehirde küçük paketler sunmak için kullandılar. Geçen yıl Aralık ayında, büyük şehirlerdeki müşterilere teslim edilen tüm küçük parsellerin yaklaşık yüzde 60’ı, bir CoolblueBike kullanarak onlara getirildi.

Coolblue ayrıca müşterilere beyaz eşya teslimatı için tercih edilen ve ücretli bir zaman dilimi seçme imkanı sunmaya başladı. Ve bunun için üçüncü bir tarafa bağlı kalmak yerine, televizyon yayınlamaya başladı.

2019’da kârlılığın artması bekleniyor
Coolblue sadece gelir artışını görmedi, aynı zamanda net kar da arttı: 2017’de 9,1 milyon avrodan geçen yıl 12,1 milyon avroya. “Kârlılığımız hala nispeten düşük olsa da, 2018’in ikinci yarısında gösterilen gelişmelerden memnunuz. Bunlar 2019’da artan bir karlılığı ön plana çıkarıyor.”

Bu yıl, Coolblue beş fiziksel mağaza daha açacak. Daha önce Tilburg’da bir megastore açıldığını duyurdu, ancak diğer yerlerin nerede olacağını paylaşmadı. 2019, Coolblue’nun hem mutfak aletleri hem de TV’ler için kurulum hizmetlerine yatırım yaptığı yıl olacak. Ayrıca daha fazla görünürlük ve dağıtım hizmetine yatırım yapacak.

 

İlginizi Çekebilir

Avusturya’da e-ticaret 2018’de 7,3 milyar Euro değerinde

Avusturya’da e-ticaret 2018’de 7,3 milyar avro olarak gerçekleşti. Avusturyalı tüketicilerin internette harcadıkları paranın çoğu, yabancı …

Bir cevap yazın