Çarşamba , 1 Aralık 2021

E-ihracat Nedir ? Nasıl Yapılır ?

E-ticaretin gelişmiş ve farklı ülkelere uzanan versiyonu olan e-ihracat, pek çok büyük ve küçük ölçekli firma için önemli bir fırsattır.

E-ticaretin gelişmiş ve farklı ülkelere uzanan versiyonu olan e-ihracat, pek çok büyük ve küçük ölçekli firma için önemli bir fırsattır. Ülke dışına ihracatı desteklemek amacıyla yapılan satışlar, devlet tarafından güvence altına alınmıştır. Bu sebeple hem girişimciler için pek çok fırsat yaratılmış hem de ihracat faaliyetlerinde kolaylıklar sağlanmıştır. E-ticaret yapan firmalar, e-ihracat faaliyetleri sayesinde ihracat yapılan ülkede yerel hale de gelmiş olur. E-ticaret faaliyetlerinin artık uluslararası bir hal almaya başlaması, e-ticaretin dönüşümünü de önemli ölçüde etkilemiştir.

Pazaryerleri Üzerinden Satış Yapmak

Global ölçekte ünlenmiş firmalar üzerinden e ihracat faaliyetleri geliştirmek en mantıklı yollardan birisidir. Yurt dışından alınan siparişleri ülkelerin gümrük mevzuatlarına göre göndererek satış yapmak e-ihracata girmektedir.

E-ticaret Sitenizden E-ihracat Yapmak

Her ülkenin ticari dinamikleri ve yasaları farklı olduğundan mevzuatları okumak önemlidir. Bununla birlikte ticaret bakanlıklarının mevzuatları büyük önem arz eder. E ihracat yaparken; gümrük vergi oranları, ülkelere özel durumlar ve ödeme sistemleri entegrasyonlarını etkili bir biçimde takip etmek gerekir.

Örneğin Almanya gibi bir ülkeye satış yapmak istenildiğinde sadece kredi kartıyla satış yapmak satış oranlarını çok düşürecektir. Çünkü ülkede kredi kartı kullanımı çok düşüktür.

Pazarlama ve Lojistik Yönetimine Dikkat

Tüm işlemler pazarlama faaliyetlerine bağlandığı için satış öncesinde, satış sırasında ve satış sonrasında pazarlama faaliyetlerini iyi planlamak gerekir. Lojistik ise e-ihracatın en önemli öğesi olduğundan sağlam bir ekip kurarak, titizlikle lojistik faaliyetlerini izleyerek e-ihracat faaliyetlerini yürütebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

İnternetten Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Günümüzde her işimizi internet ve bilgisayarlar üzerinden yapmaya başladık. Durum böyle olunca alışverişlerimizi de artık …

Bir cevap yazın