Perşembe , 12 Aralık 2019
Anasayfa » E-Ticaret » E-Ticaret dergisi için yaptığımız röportaj

E-Ticaret dergisi için yaptığımız röportaj

PlatinMarket Kurucu Üye - Satış Müdürü Fatih BALKAN
PlatinMarket Kurucu Üye - Satış Müdürü Fatih BALKAN

Şirketinizin kuruluşundan ve geldiği noktadan bahsedebilir misiniz?

C: Şirketimiz 2004 yılında e-ticaret yazılımları geliştirmeye başlamıştır. Yazılımı geliştirmeden önce sektörü analiz ettiğimizde e-ticaret yapmak büyük şirketlerin tekelindeydi. Bir e-ticaret sitesi açmak için  üst düzey teknik bilgi ve ciddi maliyetler gerekiyordu. Bizler bu bağlamda ekonomik ücretlendirme ile teknik bilgi yükünü tamamen üzerimize alarak PlatinMarket sanal mağaza paketlerini üretmeye başladık. Çok ekonomik bedeller ödeyerek tüm KOBİ ler e-ticaret’e başlayabiliyordu. Üstelik tüm sunucu ve güvenlik altyapıları PlatinMarket tarafından karşılanıyordu. Kullanıcılarımız sadece yönetim panellerine giriş yaparak ürünleri ekleyip, satış yapabiliyorlardı. Her türlü teknik desteği şirket bünyemizde sağladık. Türkiye’de e-ticaret her yıl katlanarak büyümeye devam etti. Geldiğimiz noktada PlatinMarket yeni nesil e-ticaret paketleri ile müşterilerin e-ticaret altyapılarının tamamını karşılıyoruz. Ayrıca uzman e-ticaret koçlarımızla ile ücretsiz danışmanlık hizmetleri sağlıyoruz. Kullanıcılarımıza sadece bir yazılım değil tam anlamıyla çözümler sunuyoruz

Şu anda kaç aboneniz bulunuyor, bu rakamı artırmak adına ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

C: Geldiğimiz noktada sektörde 7000 civarında sanal mağaza olduğunu söyleniyor. Bu rakam üzerinden bir veri oluşturacak olursak Pazar payının %20 sine sahip olduğumuzu söyleyebiliriz. PlatinMarket olarak şu anda sektörümüzdeki en güçlü yazılımlardan birine sahibiz. Ancak pazar payımızı arttırmak için sadece iyi yazılım yeterli değildir. Müşterilerinize daha fazla para kazandırmanız gereklidir.  Bu nedenle geçtiğimiz aylarda PlatinMarket yazılımımıza eklediğimiz bir özelliği duyurduk. Yeni özelliğimizin adı Satış Arttırma Sistemidir. (S.A.S)  Bu sistem ile PlatinMarket kullanıcılarının potansiyel müşterilerine, gelişmiş kampanya seçenekleri oluşturmalarını, çapraz satış kuralları ile daha fazla ürün satış yapmalarını sağladık. Güncelleme tarihinden bugüne kadar olan verileri incelediğimizde PlatinMarket kullanıcılarının satışlarının %30 ile %40 oranında artış gösterdiğini görebiliyoruz.

Ürün gamınızdan bahsedebilir misiniz? Yeni dönemde ürün gamınızı artırmayı planlıyor musunuz?

C: Şu anda PlatinMarket’in 4 farklı paketi mevcuttur. Bu paketler sırası ile GO,VENİ,VİDİ,VİCİ ismini taşıyor. E-Ticaret piyasasına yeni giriş yapacaklar ile üst düzey ciro yapanların tercih edebileceği paketlerimiz mevcuttur.

Yeni piyasaya sürdüğümüz GO paketimizde havale ile satış yapmayı planlayanları hedefliyoruz.

VENİ paketimizde sanal pos, kapıda ödeme,paypal gibi ödeme araçlarını kullanıp ürünlerini kendileri ekleyecek olan kullanıcıları hedefliyoruz.

VİDİ : paketimizde XML entegrasyonu ile tedarikçilerden online olarak ürünleri sitelerine çekmek isteyenlere hizmet veriyoruz.

VİCİ : paketimiz ile e-ticaret’e çok güçlü giriş yapmayı planlayanları hedefliyoruz.

Sitenizin tasarımıyla ilgili genel bir değerlendirme yapabilir misiniz? Site tasarımının satışa olumlu etkileri oluyor mu?

C:Günümüzde Twitterin hayatımıza kattığı 140 karakter felsefesine tamamen inan bir şirketiz. Artık insanların zamanı çok değerli uzun yazıları ve açıklamaları okumuyorlar. Web sayfamızı da mümkün olduğunda az yazı daha fazla görsel olarak planladık. Tatbikî mobil platformlarda rahat bir şekilde görüntülenmesi de çok önemli bir etkidir.  Yaklaşık 5 yıldır sitemizin tasarımında ve kurumsal kimliğimizde kırmızı beyaz renkleri kullanıyorduk. Ocak ayında daha soft renkler kullanmaya karar verdik. Kırmızı renk şirketimizin dinamik yapısını yansıtmıyordu. Bu nedenle yeni tasarımlarımızda mavi,sarı ve beyaz ağırlıklı renkler kullandık.

2011 yılı ciro rakamınızdan bahsedebilir misiniz? 2012 yılında bu rakamı yüzde kaç oranında artırmayı planlıyorsunuz?

C: 2011 yılında kullanıcılarımız 20 Milyon TL üzerinde bir ciro yarattılar.  Bu ciroların en büyük kısmı kredi kartı tek çekimlerle yapıldı. İkinci olarak kapıda ödeme seçeneği kullanıldı. Kredi kartı taksitli ve havale ile ödemeler onları takip etmektedir.  Türkiye pazarına giren farklı ödeme altyapıları (PayU,Paypal,İpara) ile beraber önümüzdeki yıl PlatinMarket kullanıcılarının ciroları 50 Milyon TL civarında olacağını öngörüyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz ?

C: E-Ticaret yapmayı planlayanlara bir önerim olacaktır. Her gün onlarca KOBİ e-ticaret sitelerini açıyor. Şu anda e-ticaret sektörünü büyük bir AVM gibi düşünsünler. En güzel ve işlek dükkanları kaptırmamak için ellerini çabuk tutmalarını öneriyorum.

İlginizi Çekebilir

E-ihracat Nedir ? Nasıl Yapılır ?

E-ticaretin gelişmiş ve farklı ülkelere uzanan versiyonu olan e-ihracat, pek çok büyük ve küçük ölçekli …

Bir cevap yazın