Salı , 16 Temmuz 2019
Anasayfa » E-Ticaret » E-Ticaret İçin Email Önemi

E-Ticaret İçin Email Önemi

Sosyal medya, SEO veya içerik pazarlama… İnternet reklamcılığı dediğimiz zaman, bu mecradaki pazarlama faaliyetleri birçok yöntemi kapsıyor. Ancak, amaç satışları ve geri dönüşleri arttırmaksa bir servis çok öne çıkıyor: Email. Peki e-ticaret için Email neden bu kadar yararlıdır?

En son araştırma ve anketlere göre:

  • Email’in yatırım geri dönüş oranı 4,300% (Direct Marketing Association’a göre)
  • Ankete katılanların %80’i günlük email yazışmalarının yanında pazarlama içerikleri de alıyor.
  • %70’lik bir kesim, Email yoluyla gelen indirim kuponlarını kullanıyor.
  • %60, özel fırsatların e-bülten aboneliği için en cazip sebep olduğunu söylüyor.

Bir diğer deyişle, e-ticaret için Email kullanımına halen başlamadıysanız paranızı boş yere harcıyorsunuz demektir.

Email, Sosyal Ağlara Göre Çok Daha Fazla Satış Getiriyor

Küçük ve orta boyutlu işletmelerin en çok tercih ettiği sosyal ağlar Facebook ve Twitter’dır. Bu ağlar, kurumların kendilerini hiçbir ücret ödemeden ifade edebilmesini sağlıyor.

Facebook sayfanızdaki takipçilerinizin sadece %16’sının paylaştığınız en son içerikleri gördüğünü bilmelisiniz. Bunun sebebi çok açık. Facebook, reklamınızın ön plana çıkabilmesi için ücret ödemenizi zorunlu tutuyor.

Facebook’taki az görüntülenme sorununun bir benzeri de Twitter’da yaşanıyor. Müşteriler, size ulaşabilmek için anahtar kelimelerle ilgili arama yapmak durumundalar. Örneğin; makine yedek parçaları satıyorsunuz. Eğer müşteriniz sizinle ilgili bir arama yapmazsa asla sizden haberdar olamıyor. Sizin kendinizi ifade etmeniz için ekstradan sosyal medyada çalışmalar yapmanız gerekiyor.

Evet, hedef kitleniz bu mecralarda yoğun bir şekilde yer alıyor. Ancak, tüm pazarlama stratejinizi sosyal ağlar üzerine kurarsanız alacağınız geri dönüşler de çok az olur. Eğer amacınız satışsa, e-ticaret için Email kullanmak en mantıklı seçenektir.

Bu konuda bir diğer araştırma ise Email’in son 4 yılda ne kadar müşteri getirdiğiyle ilgili.

eticaret-grafik

E-ticaret için email kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşıyor, tüm araştırmalar bu yönde. Siz de ürün ve hizmetlerinizi internet üzerinden pazarlamak istiyorsanız, Email’den şaşmamalısınız.Grafikte de görebileceğiniz gibi son 4 yılda Email’in kazandırdığı müşteri sayısı tam 4 kat artmış. Facebook ve Twitter ise aynı seviyede kalmış. Email’in özellikle 2012’den itibaren kazandığı ivmeyi iyi analiz etmeliyiz. Akıllı telefon kullanımının da 2011 sonu, 2012 başı itibariyle tavan yaptığını biliyoruz. Destekleyen cihaz sayısı arttıkça Email’e olan ilgi de aynı oranda artıyor. Zaten günümüzde telefonun ne kadar etkili bir pazarlama aracı olduğu da ortada.

 

İlginizi Çekebilir

Macaristan’da 5.4 milyon online müşteri var

Yeni bir ankete göre, Macaristan’da neredeyse 5,4 milyon insan son on iki ayda en az …

Bir cevap yazın