Perşembe , 25 Nisan 2019
Anasayfa » E-Ticaret » E Ticarete Rekabet Ayarı Geliyor!

E Ticarete Rekabet Ayarı Geliyor!

Türkiye’de e-ticaret rakamları giderek artarken bu alana yönelik düzenlemeler de daha fazla yapılmaya başlandı. Yeni düzenleme ile birlikte sektöre rekabet ayarı getirildi.

Rekabet Kurumu tarafından yapılan açıklamalarda, tüketicilerin daha fazla ürün çeşidine uygun fiyatlarla ulaşması adına yeni düzenlemelere gidileceği belirtildi. Bu sayede internet satışlarındaki mevcut kısıtlamaların ortadan kaldırılması beklenirken, yeni düzenleme ile birlikte çok daha fazla firma, e ticaret sektöründe daha aktif bir şekilde yer alabilecek. Bu düzenlemenin en önemli bölümü ise bayi ve ya dağıtıcı olarak tanımlanan firmaların, kendi siteleri ya da online satış platformları üzerinden satış yapabilmesi olacak. Bu bakımdan online ticarette geçerli olan satış kısıtlamaları yeni düzenlemeler ile birlikte ortadan kalkacak.

İhracattı Arttırabilir!
Mevcut düzenleme ile ilgili yapılan ilk değerlendirmelerde özellikle farklı ürünlerin ihraç edilmesi noktasında yeni düzenlemenin büyük bir kolaylık sağlayacağı belirtildi. Konuyla ilgili Rekabet Kurumu tarafından özel bir düzenleme yapılırken bu anlaşmaya “Dikey Anlaşmalara İlişkin Kılavuz” adı verildi. Böylece dikey olarak yapılacak satışlarda bu yeni düzenleme de kolaylık getirecek.

Sağlayıcılar ve dağıtıcılar arasındaki ilişkileri yeniden ele alan düzenleme ile birlikte sağlayıcıların dağıtıcılara koyduğu engeller ortadan kalkacak. Özelikle dağıtıcı ve bayilerin internet üzerinden satışları yasaklanarak aracı kurumlara yetki verilirken, düzenleme sonrasında böyle bir yasak kalmayacak. Bayi üzerinden satıcının internet sitesine yapılan yönlendirmeler de artık ortadan kalkacak.

Her Bayi Satış Hakkına Sahip Olacak
Her bayinin internet üzerinden satış hakkına sahip olduğu düzenleme ile birlikte gerekçe olarak gösterilirken, belirtilen kılavuz dahilinde e ticaret faaliyetlerinin artık yasal olarak yapılacağı ifade edildi.

Yeni düzenlemeler ile birlikte pasif satış kavramı da e ticarete girmiş olacak. Tüketicilerin bir bayiye ait siteyi ziyaret etmesi, bayiyle iletişime geçmesi veya tüketicilerin bayi tarafından otomatik bilgilendirilmesiyle gerçekleşen satışlar “pasif satış” olarak kabul edilecek.

İlginizi Çekebilir

B2B İşletmeler için BigCommerce yeni hizmetini başlattı.

BigCommerce, B2B için BigCommerce’in piyasaya sürüldüğünü açıkladı. Adından da anlaşılacağı gibi, ürünlerini çevrimiçi olarak satmak …

Bir cevap yazın