Cumartesi , 30 Mayıs 2020

E-Ticaret’te XML Tedariği Nedir ? , XML Tedariği Sağlayan Firmalar

E-Ticaretin en önemli ve en avantajlı yönü stok bulundurmadan XML ile ürün tedarikçileri vasıtasıyla ürünleri temin etmektedir.

Peki bu sistem nasıl çalışıyor. Bilmeyenler için üzerinden geçelim.

XML, daha fazla kaynaktan gelen verileri, daha farklı yollarla kullanmanıza olanak sağlar.

Teknik olarak  neden XML kullanmalıyız ?

Çünkü günümüzün işletmeleri gelişmelerini verilere dayandırıyor ve veriler bir dizi kaynaktan çeşitli biçimlerde alınabiliyor. Veritabanları, Web sayfaları, elektronik tablo dosyaları ve e-posta bu kaynaklardan yalnızca birkaçıdır. XML, daha çok kaynaktan alınan daha çok veriyle çalışmanıza ve bu verilerden daha fazla sonuç elde etmenize olanak sağlar.

Biz hangi noktada XML yapısını kullanıyoruz ?

Örneklerle ilerlersek daha iyi anlaşılacağını düşünüyorum. Ben bir işletmeyim ve depomda binlerce TV var. Bunların depomda olduğunu stok programımdan veya ERP programında görebiliyorum. Ancak bu stoklarım orada kalsın istemiyorum. Bayilerim bu ürünleri satabilsin istiyorum. İşte tam bu sırada XML yöntemi ile stok programımda olan verileri 3. kişilere XML teknolojisi ile açıyorum. Diğer sanal mağaza sahibi bayilerim bu ürünleri tüm bilgileri ile sitelerine ekliyor.

Satışını gerçekleştirdikten sonra benden ürünü göndermemi istiyorlar. Bende ürünü gönderip stok programımdan stok adetini düşüyorum. Böylece XML ile güncelleme yapan bayilerim ve diğer sanal mağaza sahipleri sattığım ürünün stoğunun düştüğü bilgisinide XML güncelleme sırasında alıyorlar.

Böylece ellerinde olmayan ürünü satma gibi bir hata ile karşılaşmamış oluyorlar.

Aşağıda PlatinMarket E-Ticaret Yazılımını aldığınızda çalışabileceğiniz bazı XML ile ürün tedariği sağlayan kurumların logoları ve web sitelerine yer verilmiştir.

İlginizi Çekebilir

Mobil E-Ticaret Hızla Artıyor.

2019 Ocak ayında We Are Social’ın yaptığı araştırmadan elde edilen verilere göre Türkiye’de 82,4 milyonluk …

Bir cevap yazın