Çarşamba , 1 Aralık 2021

Ergün: Etiyopya ile ticaret hacmini 1 milyar dolara çıkartmayı hedefliyoruz

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Etiyopya ile önümüzdeki birkaç yıl içinde ticaret hacmini 1 milyar dolara çıkartmayı hedeflediklerini söyledi. Bakan Ergün Etiyopya’da 300’e yakın Türk firmasının çalıştığına değinerek 30 bin Etiyopya vatandaşına istihdam sağlandığını kaydetti.

Türkiye-Etiyopya 6. Dönem Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) Ortak Bildirisi,

Bakan Ergün bakanlıkta Etiopya Sanayi Bakanı Mekonnen Manyazewal ile birlikte Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nda imzalandı. Bakan Manyazewal atılacak bu imza ile iki ülkenin ticaretinin farklı bir boyut kazanacağını söyledi. Gerçekleştirilen görüşmelerde somut kararlar alındığına dikkat çeken Bakan Manyazewal yapılan bu çalışmaları daha da ileriye götürmek istediklerini dile getirdi.

Bakan Ergün, de imza töreninden önce Türkiye- Etiyopya arasındaki ticari ilişkilere değindi. Türkiye ile Etiyopya arasındaki ticari hacmin 2003 yılında 70 milyon dolar seviyelerinde olduğunu anlatan Ergün bu rakamın 2011 yılında 317 milyon dolara çıktığını belirtti. Bakan Ergün bu rakamın önümüzdeki yıllarda 1 milyar dolara çıkartmayı hedeflediklerini kaydetti. Bu ticaret rakamının büyük bir kısmının Türkiye’nin ihracatından kaynaklandığına değinen Bakan Ergün, yapılan yatırımlarla 30 bin Etiyopyalı vatandaşa istihdam sağlandığını bildirdi.

Açıklamaların ardından iki bakan KEK Ortaklık Bildirisini imzaladı. Ardından Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Serdar Çam ile Etiyopyalı mevkidaşı Yatırım Ajansları Arasında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı’nı imzaladı. İmzaların ardından iki bakan birlikte salondan ayrıldı.

(CİHAN)

İlginizi Çekebilir

Micolet, Avrupa çapında ikinci el moda satıyor

Micolet, kadınlar için ikinci el giysi satan yeni bir e-ticaret pazarıdır. Micolet ile ilgili ilginç olan …

Bir cevap yazın