Çarşamba , 1 Aralık 2021

İnternetten Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

İnternetten Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

Özellikle son yıllarda e-ticaret sitelerinin giderek artmasıyla tüketim alışkanlıklarında yaşanan değişiklikler internet üzerinden alışveriş yapmayı hayatımızın bir parçası haline getirmiştir. İnternetten alışveriş yapmak yani e-ticaret, herhangi bir ürün ya da hizmet için çeşitli ödeme yöntemlerini kullanarak bir internet üzerinden ticaret yapmanıza ya da sipariş vermenize olanak tanıyan bir yöntem olarak tanımlanmaktadır.

Günümüzde internetten alışveriş yapanların her geçen gün arttığı göz önünde bulundurulduğunda internet üzerinden yapılan alışverişlerin güvenli olması açısından teknik olarak bazı güvenlik tedbirlerini almak ve birtakım hususlara dikkat etmek oldukça önemlidir.

İnternette Güvenli Alışveriş Yapmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternet üzerinden yapılan alışverişler, bir mağazada ya da kafede yapılan alışverişlerden pek farklı olmasa da yine de tedbirli olunması ve dolandırıcılara dikkat edilmesi gerekmektedir. Kötü niyetli kişilere dikkat etmek için internette şu hususlara ayrı bir önem verilmesi önem teşkil etmektedir:

İnternetten Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

1) Alışveriş Yaptığınız Web Sitesinden Emin Olun

E-ticaret sitesi ve sanal mağaza hakkında mutlaka bilgi sahibi olmalısınız. Satın alacağınız ürün ya da hizmeti internet üzerinden sizinle buluşturan firma, gerçekte şubesi bulunan bir mağaza mı, yoksa sadece internet üzerinden faaliyet gösteren sanal bir dükkan mı? Bu tür araştırmaları alışverişi gerçekleştirmeden önce yapmak büyük öneme sahiptir. Bu yüzden çevrenizde alışveriş yapacağınız siteden daha önce ürün ya da hizmet almış birileri yoksa, firmanın internet sitesindeki adres ve telefon bilgilerini mutlaka kontrol etmelisiniz.

Dolandırıcılık amacıyla kurulmuş sanal bir dükkandan alışveriş yapmadığınıza emin olmak için internet üzerinde şirket hakkında yazılmış yorumlara ve şikayetlere de göz atabilirsiniz. Ticaretin her alanında olabilen kötü niyetli kişilerin tuzağında düşmemek için ürün ya da hizmet alacağınız firma hakkında detaylı bilgilere ulaşmalısınız.

2) Bağlantı Adresinin Güvenilir Olmasına Dikkat Edin

İnternet mağazası ile bilgisayarınız arasındaki bağlantının güvenli kanal üzerinden gerçekleşmesi güvenli bir alışveriş için ilk temel basamaklardan biridir. Bu sebeple kişisel bilgisayarınız dışında ortak kullanıma açık ve güvenilirliğinden emin olmadığınız bir bilgisayar üzerinden e-ticaret sitelerinden ürün ya da hizmet satın almamalısınız. Çünkü kullandığınız ortak bilgisayarda “keylogger” adı verilen casus yazılımlar bulunabilir. Bunun dışında alışveriş yaptığınız e-ticaret sitesinin mutlaka SSL (Secure Sockets Layer) veya SET (Secure Electronic Transactions) güvenlik protokollerinden birisine sahip olduğundan emin olmalısınız.

Güvenlik sertifikalarına sahip e-ticaret sitelerinde tarayıcı adres kutucuğunun başında bir kilit ikonu çıkacaktır. Bu ikona tıklayarak bağlantı güvenilirliğinizin derecesini kontrol edebilirsiniz. SSL sertifikasına sahip e-ticaret sitelerini güvenilir olarak kabul edebilirsiniz.

3) Havale ya da EFT Yapın

İnternetten alışveriş yaparken limiti yüksek olan kredi kartınızı riske etmek istemiyorsanız havale ya da EFT ile ödeme yapabilirsiniz. Ülkemizde faaliyet gösteren pek çok e-ticaret sitesi müşterilerinden bu şekilde ödeme kabul etmektedir. İnternette hızsızlık ve sahtekarlık olaylarından kaçınmak için 3D Secure adı verilen ödeme sistemini kullanmalısınız. Bu sistem Visa ve MasterCard tarafından geliştirilmiştir. E-ticaret sitesinden bağımsız bankanın sucuları üzerinde doğrulama yapıldıktan sonra kredi kartı bilgileriniz internet mağazası tarafından hiçbir şekilde görüntülenememektedir. Bu sayede banka üzerinden ödemenizi kolaylıkla yerine getirebilirsiniz.

4) Sanal Kredi Kartı Kullanın

E-ticarette tercih edilebilecek en güvenli yöntemlerden biri de yüksek limitli kişisel kredi kartı yerine daha düşük limitleri olan hatta tek kullanımlık özellikleri bulunan sanal kredi kartları kullanmaktır. Sanal kredi kartının limitini anlık olarak istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Bu sayede 3D secure ödeme seçeneği bulunmayan sitelerden alışveriş yaparken sanal kart kullanarak güvenliğinizi sağlayabilirsiniz.

6) Mesafeli Satış Sözleşmesi ve Ön Bilgilendirme Formunu Dikkatli Okuyun

E-Ticaret sitelerinin her biri müşterilerine mesafeli satış sözleşmesi ve ön bilgilendirme formu sunmak zorundalar. Tüketicilerin bu seöleşmeleri okumadan alışverişlerine onay vermemesi gerekmektedir. Eğer internet üzerinden alışveriş yapacağınız site size bu sözleşmeyi sunmuyorsa o ticaret sitesini tercih etmeniz doğru olmayabilir.

7) Fatura ve Ödeme Bilgilerinizi Saklayın

İnternet üzerinden satın aldığınız ürün ve hizmetlere dair fatura ve ödeme bilgilerinizi güvenle muhafaza ettiğiniz takdirde, herhangi bir olumsuz durumla karşılaştığınızda yasal yollardan hakkınızı aramanız mümkün olmaktadır. Ödeme bilgisinin yazılı çıktısını almak ya da ekran görüntüsünü almak da faturanın yanında delil olarak sunulabilir. Bununla birlikte ürünü beğenmediğiniz ya da kusurlu bulduğunuz takdirde faturanız sayesinde değişim ve para iadesi talebinde bulunabilirsiniz.

Kaynak: Tüketici Hukuku

İlginizi Çekebilir

İnternetten Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Günümüzde her işimizi internet ve bilgisayarlar üzerinden yapmaya başladık. Durum böyle olunca alışverişlerimizi de artık …

Bir cevap yazın