Cumartesi , 30 Mayıs 2020

Kartla e-ticaret yüzde 52 büyüdü

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Soner Canko, ilk dokuz ayda kredi kartlarıyla internet üzerinden yapılan e-ticaret harcamalarının yüzde 52 artışla 16.97 milyar liraya ulaştığını söyledi.

BKM’den yapılan açıklamaya göre, söz konusu dönemde gerçekleşen işlem adedi de  yüzde 37 artışla 91.74 milyon adet oldu.
BKM verilerine göre, ilk 9 ayında kredi kartları ile e-ticaret sitelerinden yapılan  harcamalar arasında hizmet sektörü 2.23 milyar lira ciro ile ilk sırada yer alırken, bunu 2 milyar lira ciro ile havayolları, 1.54 milyar lira ile de elektronik eşya ve bilgisayar izledi.

Kullanıcılara uyarı
Soner Canko, internet üzerinden alışveriş yapılırken dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle sıraladı: “İnternet üzerinde alışveriş yapılan sitenin güvenliğinin özel sertifikalarla sağlanmış olması gerekmektedir. Banka logosu ve adı kullanılsa bile, kişisel bilgileri isteyen e-postalara ve sitelere yanıt verilmemesi gerekir. İnternet kafe gibi halka açık ve kalabalık yerlerde olan bilgisayardan alışveriş yapılması durumunda, kredi kartı bilgilerinin güvenliği açısından son derece dikkatli olunması gerekmektedir. Sanal ortamda artan virüs tehlikelerine karşı, kredi kartının kullanıldığı bilgisayara antivirüs programı yüklenmelidir.”

İlginizi Çekebilir

Mobil E-Ticaret Hızla Artıyor.

2019 Ocak ayında We Are Social’ın yaptığı araştırmadan elde edilen verilere göre Türkiye’de 82,4 milyonluk …

Bir cevap yazın