Pazartesi , 18 Ekim 2021

Macaristan’da 5.4 milyon online müşteri var

Yeni bir ankete göre, Macaristan’da neredeyse 5,4 milyon insan son on iki ayda en az bir kez e-ticaret ile alışveriş yaptı. Bu, Macaristan’daki yetişkin internet kullanıcılarının yüzde 91’inin yakın zamanda bir çevrimiçi alım yaptığı anlamına geliyor.

Araştırma şirketi eNet , Mayıs 2017’deki son anketten bu yana, Macaristan’daki çevrimiçi alışveriş yapanların sayısının 800.000’den 5.4 milyon kişiye arttığını gösteren yeni bir anket düzenledi .

Macaristan’daki popüler ürün kategorileri
Macar müşterilerin çoğu (yüzde 58) cep telefonlarını ve aksesuarlarını çevrimiçi sipariş ederken, giysi (yüzde 57) ve oyuncak ve hediye (yüzde 53) de çevrimiçi çok popüler ürün kategorileridir.

Macaristan’da e-ticaret: 2017’de 1,65 milyar €
Macaristan’daki e-ticaret geçtiğimiz yıl yaklaşık yüzde 18 arttı ve şu anda ülkenin toplam perakende satışının yüzde 4.5’ini oluşturuyor. ENet tarafından yapılan son araştırmalar, Macaristan’daki e-ticaretin 2017 yılında 1,65 milyar avro olduğunu gösteriyor . Macar çevrimiçi müşterileri ise, yabancı e-ticaret sitelerinde yaklaşık 1,21 milyar avro harcadı.

Şu anda yurt dışından çevrimiçi sipariş vermiş olan yaklaşık 3.1 milyon Macar insan var. Bu, Doğu Avrupa ülkesindeki tüm çevrimiçi müşterilerin yüzde 58’ine tekabül ediyor. Amazon ve Aliexpress gibi yabancı çevrimiçi develerde daha düşük fiyatlar ve daha geniş ürün çeşitliliği nedeniyle alışveriş yapıyorlar.

Nakit olmayan ödemeler lehinedir
Yaklaşık iki kişiden biri (yüzde 51) nakdi ödemeyi tercih ederken, yüzde 19’u nakit ödemeyi tercih ediyor. Her ikisini de sevenlerin oranı yüzde 30 ile neredeyse değişmedi.

İlginizi Çekebilir

İnternetten Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Günümüzde her işimizi internet ve bilgisayarlar üzerinden yapmaya başladık. Durum böyle olunca alışverişlerimizi de artık …

Bir cevap yazın