Salı , 16 Temmuz 2019
Anasayfa » E-Ticaret » Özel Alışveriş Eticaret Sitelerinin Kapanma Nedeni ?

Özel Alışveriş Eticaret Sitelerinin Kapanma Nedeni ?

Özel alışveriş siteleri 2007 yılında birer birer kurulmaya başlayıp 2012 yılında adet bazında en üst seviyeye ulaştı.

Fatih Balkan
Fatih Balkan – PlatinMarket Genel Müdürü

Bu sistemlerin kurulmasıyla beraber büyük yatırım haberleride bir bir gelmeye başladı. Yatırımlar ile güçlenen veya sektöre girerken ciddi rakamların harcanması, dev bütçelerin bu uğurda kullanılması ülkede yaşayan herkesi “ eticaret diye birşey var, piyasadan çok daha ucuza ürünler alınabiliyor” algısı yarattı. Özellikle bayanlar açılan butiklerdeki ürünleri kaçırmamak için sabah erken saatlerde bilgisayarları başına geçti. Yokluk ve azınlık hissi ile ihtiyacımız olmayan bir çok ürünü bile o geri sayım sayaçları bizlere aldırdı.

1. Parası olan büyük gruplar kendi özel alışveriş kulüplerini açmaya başladı.

Ciddi ivmeler yakalayan bu sitelere rağbet çok olunca parası olan yatırım gruplarıda kendi sitelerini açmaya başladı. (Boyner,vakko,doğan…) Bu sitelerin açılması ile beraber müşterilerde yaratılan “bunu kaçırırsam bir daha bulamam. Hemen almalıyım” mantığı yavaş yavaş kaybolmaya başladı.

Bir polo tişört almak istiyorsam ve markafoni’de bulamıyorsam “nasıl olsa diğer sitelerde vardır. onlardan bulurum” dememize sebep olmaya başladı. İşte bu algı özel alışveriş kulüplerinin hızla büyümesini sağlayan “bunu kaçırırsam bir daha yok” mantığını öldürdü. Ve çöküş bununla başladı. Mantar gibi türeyen özel alışveriş kulübü siteleri ürün gamı olarakta kısır döngüye girdiler. Hep aynı ürünlerden sıkılan kullanıcılara saçma bir şekilde tencere tava bile satmaya başladılar.

2. Bugün al 7-10 gün sonra kargolanacak

Özel alışveriş kulübü sitelerin çoğalması olayı artık B2C konseptine çevirmeye başladı. Orada yoksa burada var nasıl olsa algısıyla ürünleri hemen teslim alma ve hızlı kargolanmasını talep etmeyi doğurdu. Hızlı kargo yarışına giren dev siteler tedarikçileri ile pazarlıklara başladılar. Artık ucuza satmak yetmiyor, hızlı kargoda vermek gerekiyordu. Bu durumda sektöre bir darbe vurdu. Bu büyük siteler özel alışveriş kulübü mantığından tamamen çıkmaya başladılar.

3. Dev markalar kendi siteleri açmaya başladı. (us polo,kığılı,sarar,hatemoğlu….)

Pazarda bu ivmeler e-ticaret operasyonlarını tam anlamıyla gerçekleştirememiş üretici markalarında iştahını kabartmaya başladı. ETicaret’teki potansiyeli görmelerine ve bu işe yatırım yapmalarına olacak sapladı. 2007 yıllarında e-ticaret operasyonu olarak yeterli bilgi birikimine sahip olmayan kuruluşların, elindeki ürünlerini hızlı ve kolayca e-ticaret ile eritmesi bu büyük markaların kendi eticaret sitelerini açmasına sebep oldu.

Bu durum özel alışveriş kulüplerinin bitişinin bir işaretiydi. Artık isteyen kişiler istediği markanın sitesine girip aynı indirimli fiyatlar ile üstelik aynı gün kargo ile ürünlerini almaya başladı.

Özel alışveriş kulübü sitelerini Türkiye’de bu bu kadar iyi konumlara getiren mantıklar bir bir yok oldu. Bu durumlar yaşanırken pazar payları hızla düşen siteler teker teker kapanmaya veya hisselerini büyük yatırım gruplarına satmaya başladı.

Son olarak limango’nun kapanması

Profesyonel işletmeciler yukarıda belirttiğim nedenler ile daralan pazar payı yüzünde eski karlılığı kalmadığı veya zarar elde ettiği durumlarda var olan iş modellerine son verirler. Pazara girip kaymağını çok iyi aldılar. Pazar daralıncada eticaret ’in yeni geliştiği başka bir ülke pazarına girip kaymağını yiyeceklerdir.

Kişisel görüşüm ;

Yakın zamanda kalan siteler ya kapanacak yada var olan milyonlar harcanarak yaratılmış markaları ile farklı marka konumlandırması yaparak  eticaret ’te farklı projeler ile karşımızda olacaklar.

Yazar : Fatih BALKAN

İlginizi Çekebilir

Macaristan’da 5.4 milyon online müşteri var

Yeni bir ankete göre, Macaristan’da neredeyse 5,4 milyon insan son on iki ayda en az …