Cuma , 26 Nisan 2019
Anasayfa » Sosyal Medya » Sosyal Medyanın Tanımı ve Önemi Nedir ?

Sosyal Medyanın Tanımı ve Önemi Nedir ?

sosyal-medya-tanimi-ve-onemi

İletişim araçlarının en yeni hali, günümüzde etkisini fazlasıyla hissettiren, sosyal medya eş zamanlı bir iletişim trafiğidir. Doğuşunun en önemli etkeni web 2.0 altyapısının kullanıcılara sunulmasıdır. Web kullanıcılarının hizmetine sunulan bu ortam ile tek yönlü sağlanan bilgi paylaşımı, çift taraflı ve eş zamanlı bilgi paylaşımına dönüşmüştür.

Sosyal medyanın yaygın kullanımını sağlayan temel özellik, “zaman ve mekân sınırlarının” ortadan kalkmış olmasıdır. Mobil tabanlı oluşu tüm dünya üzerinde aynı anda milyonların iletişim kurmasını sağlar. Paylaşımın, tartışmanın esas olduğu bir insanî iletişim şekli olan sosyal medya ülkeler arası sınır tanımaksızın insanları bir araya getirebilir.

Sosyal medyanın sınırı çizilemeyen imkanları ile insanlar birbirlerine yardım edip, sorularla etkileşim kurabiliyorlar. Bu bakımdan sosyal medya resmi olmayan eğitim yollarından da bir tanesidir. Sosyal medya iletişimin kelimeler, görseller, ses dosyaları yolu ile sağlandığı bir yapıya sahiptir. İnsanlar hikâyelerini ve tecrübelerini bu bağlamda paylaştığı bir çerçeveye de sahiptir.

Sosyal medya aynı zamanda “Kullanıcıların Ürettiği İçerik” ve “Müşterilerin Ürettiği Medya” kavramlarını da ortaya çıkarmış, bu yapısıyla da ticari plandaki anlamını kazanmıştır. Yerel açıdan değerlendirildiğinden sosyal medyanın ticari boyutu daha iyi anlaşılır.

Sosyoloji, psikoloji vb. bilim dallarından önce dijital pazarlama alanında kendini bulan sosyal medyanın bilinçsiz kullanımı toplumların kültüründe köklü değişikliklere neden olabilir. Dijitalleşme kavramı adı altında irdelenecek olan bu konunun tüm başlıklarını açıklarken sosyal medyanın derin dünyası ile karşılarsınız.

Sosyal Medya ‘nın Önemi

Sosyal medyanın tanımını yaptık. Bu esnada son paragraflara doğru öneminden bahsetmeye başlamıştık. Sosyal medyanın önemi; kendisini oluşturan kelimelerin içinde saklı. “Sosyal ve Medya” kelimelerini ayrı birer kavram olarak ele aldığımız zaman parçadan bütüne ulaşabiliriz.

Sosyal Güncel Türkçe Sözlük’te toplum bilimi anlamına gelir. Medya ise iletişim ortamı demektir. Sosyal kelimesini içeren bir kavram, yaşadığımız çağın da adını taşıyınca önemli bir araştırma konusu oluyor. İletişim çağında insanların birbirleri ile en hızlı ve etkileşim oranı en yüksek iletişim kurma seçeneği sosyal medyadır. Bilgi tek yönlü olmaktan çıkıp eş zamanlı ve çift taraflı akmaya başladı.

Aşağıda yer alan resimde görebileceğiniz veriler sınırları olmayan bir kütüphanenin kapılarını aralıyor. Milyonlarca madde sayısına sahip kütüphaneyi dünya üzerinde hangi ülke sunabilir? Dil ve içerik sayısını hesap edince Vikipedi sosyal medyanın önemini anlatan en iyi örneklerden biridir.

Sosyal medyanın önemini kazandığı “Yurttaş Gazeteciliği” yanı ile anlatabiliriz. Gezi Parkı, Arap Baharı, Mısır Devrimi, son yaşanan Suriye olayları vb. siyasi konulu gelişmelerin dışında Defne Devrimi gibi yerelde yapılan çok sayıda toplumsal hareketler görmek mümkün. Mikro blog devi Twitter tüm bu olayların saniye saniye yaşandığı bir sosyal medya kanalıdır.

neden-twitter

 

Sosyal medyanın amiral gemisi Facebook önemini ve medyanın boyutunu anlatmaya fazlasıyla yeter. 1 milyardan fazla kişi hergün düzenli bir şekilde Facebook ziyareti gerçekleştiriyor.

facebook

sosyal medya ‘nın önemini sosyal ağlarla ve yaşanan devrimlerle örneklendirmek mümkün. Milyonlarca kişinin iletişim kurduğu bir ortamın göz ardı edilmesi, önemsiz olduğunun düşünülmesi pek mümkün değildir. Sosyal medya toplumun kendini doğrudan hiç bir üçüncü kişiliğe gerek kalmadan özgürce ifade etme şeklidir. Her birey kendi medyasının patronu olmuştur ve olabilmektedir.

Fikir ve düşünce dünyasında, yaşamlarımızı iletişim odaklı sürdürürken sosyal medyanın ve beraberinde gelişen kanalların günlük yaşantımızda vazgeçilmez hale geldiği gerçeği önemi daha fazla artırmaktadır. Herhangi bir konuda sahip olduğunuz düşünceyi kısa zamanda geniş kitlelere ulaştırabilme gücü sürecin devamında farklı sonuçlar doğurmaktadır.

Sosyal medyanın tanımını ve önemini anlatırken ticari boyutunu bir kenara bıraktım. Dijital pazarlama konulu başlıklarda sosyal medyanın pazarlama yönüne yer vereceğim.

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya da En Sık Karşılaştığımız 5 Kritik Hata

Sosyal medya , yeni nesil pazarlamanın en önemli araçlarından biri. Ancak bu araç efektif kullanılmadığı …

Bir cevap yazın