Çarşamba , 1 Aralık 2021

Yurt dışından siparişlerde sınır 22 euro’ya indi

İthal üründe gümrük vergisi istisnası 30 euro’dan 22 euro’ya düşürüldü. Bakanlar Kurulu kararına göre bundan sonra yurt dışından 22 eurodan fazla değerdeki ürünleri sipariş edenler, gümrük vergisi ödemek zorunda kalacak.

Karara göre, yurtiçinde üretimi bulunan bir ürünü dışardan getirmek isteyenler de yüzde 20 ek vergi ile karşılaşacak. Bu düzenleme kapsamında cep telefonu ve televizyon gibi ürünler de bulunuyor.

Bakanlar Kurulu’nun, Resmi Gazete’de yayımlanan kararına göre Türkiye Gümrük Bölgesi’ndeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, bedeli gönderi başına 22 euro üzerindeki eşyaya gümrük vergisi uygulanacak. Düzenlemeye göre yurtdışındaki sitelerden eşya sipariş edenler, 22 euro üzerindeki siparişleri için fazladan gümrük vergisi alınacak.

Daha önce de, 75 euro olan yurtdışı alışverişlerindeki limit 30 euroya düşürülmüştü.

Karara göre 150 euroyu geçmeyen kişisel kullanıma mahsus kitap ve benzeri basılı yayına muafiyet tanınacak. Kamu kurum ve kuruluşlarına, kütüphanelere, müzelere, eğitim veya bilimsel araştırma ile uğraşan kuruluşlara gönderilen veya bunlar tarafından temin edilen kitap veya basılı yayınlar gümrük vergisinden muaf tutulacak.

İlginizi Çekebilir

İnternetten Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Günümüzde her işimizi internet ve bilgisayarlar üzerinden yapmaya başladık. Durum böyle olunca alışverişlerimizi de artık …

Bir cevap yazın